UVOD U ROBOTIKU

Robot je stroj kojeg je napravio čovjek da bi radio ono zbog čega je programiran. Postoje inteligentni roboti koji mogu pratiti događanja u svojoj okolini i da na osnovu njih rade baš ono za što su programirani. Primjer je robot koji izgleda kao velika čovjekova ruka, koji u tvornicama iz velikih peći vadi posude sa rastopljenim metalom i stavlja ih u kalupe. Ovaj robot je naučen kako treba uhvatiti posudu sa rastopljenim metalom i kako je prenijeti do kalupa, ali je naučen i kako zaustaviti cijeli proces ako analizom podataka iz okoline utvrdi da postoji neki rizik. Ono što razlikuje ovog robota od sata na navijanje je njegova umjetna inteligencija – dok sat uvijek okreće kazaljke na isti način, robot se ne ponaša uvijek isto (kada je sve u redu robot će izliti užareni metal na predviđeno mjesto, ali ako se pojavi neki čovjek na mjestu izlijevanja koji bi mogao nastradati, robot će zaustaviti izlijevanje). Da bi bio sposoban raditi složene poslove robot treba  imati umjetnu pamet (kao što je mozak kod ljudi i životinja), osjetila kojima osjeća zbivanja u okolini (kao što je osjet sluha ili vida životinja), dijelove koji se pokreću i pokreću alate i samog robota (kao što su ruke i noge kod životinja) i izvor energije koji napaja sve ove dijelove. Roboti su danas još uvijek elektromehanički – mehaničke dijelove od metala i plastike pokreću električni dijelovi, a mozak robota je malo računalo koje je i samo električni sklop. Danas se pojavljuju i nanoroboti koji su mikroskopski roboti za koje ne možemo reći da su mehanički jer djeluju na molekularnom nivou. U budućnosti će roboti možda biti od krvi i mesa kao mi, iako ih nije stvorila priroda već čovjek da ispunjavaju određene zadatke. Prvi roboti su napravljeni sedamdesetih godina 20. stoljeća, bili su prosti i bila im je potrebna pomoć čovjeka u radu zato što nisu imali umjetna osjetila. Umjetna osjetila robota zovu se senzori. Osamdesetih godina 20.stoljeća pojavila se druga generacija robota koja je imala senzore i računalnu inteligenciju, a danas su roboti u svojoj trećoj fazi razvoja, mnogo napredniji i složeniji nego što su bili na početku razvoja ove grane tehnike. Nauka koja se bavi razvojem robota zove se robotika i čitava jedna grana tehnike se bavi proizvodnjom robota koji imaju sve širu primjenu u industriji i svakodnevnom životu ljudi.